Nacionalna služba za zapošljavanje raspisala je 13 javnih konkursa, putem kojih će kroz direktnu finansijsku podršku poslodavcima i nezaposlenima, biti uključeno više od 21 hiljade lica. Za ove namene planirano je izdvajanje 6,3 milijarde dinara i 550 miliona dinara za osobe sa invaliditetom.
Većina javnih konkursa Nacionalne službe za zapošljavanje biće otvorena do 30. novembra ove godine, dok je rok za podnošenje zahteva za mere namenjene osobama sa invaliditetom 31. decembar. Tu su i tri javna poziva za poslodavce i nezaposlene, čiji su rokovi prijavljivanja kraći u odnosu na prethodne.
- Konkurs za javne radove otvoren je do 27 marta, javni poziv za subvencije za samozapošljavanje traje do 10 aprila, a javni poziv za obuke za potrebe poslodavaca traje do 31 oktobra, kaže Boban Matić, direktora niške filijale NSZ.
Prva grupa javnih poziva odnosi se na mlade koji nemaju praktična znanja. Od poslodavca koji je konkurisao mogu dobiti ponudu za posao, ili se sa upotpunjenim znanjem mogu prijaviti kod drugog poslodavca.
- Za to vreme oni dobijaju određeno nadoknadu ako nisu zasnovali radni odnos, odnosno platu ako imaju radni odnos. Sledeća grupa su programi zapošljavanja, samozapošljavanja, program subvencije poslodavcima za novootvorena radna mesta, zatim za zapošljavanje lica iz kategorije teže zapošljivih lica, tu je i javni poziv za javne radove i poslednja, možda i najbitnija grupa, su mere namenjene za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, dodaje direktor Matić.

Kada je u pitanju niška filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, svake godine je daleko veći broj zahteva nego što su predviđene kvote za javne pozive. Najveće interesovanje poslednjih godina jeste za stručne prakse, namenjeno mladima bez radnog iskustva. Po tom pitanju direktor niške filijale NSZ kaže:
- Nema zasnivanja radnog odnosa, dužina trajanja, kao i visina nadoknade zavisi od nivoa kvalifikacije. Za srednjoškolce je 6 meseci i nadoknada je 22 000, sa višom školom 9 meseci je 24 000 i za visokoškolce je 27 000 u trajanju od 12 meseci.
Zahtevi za učešće u merama podnose se nadležnim filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje, prema mestu rada lica ili sedištu poslodavca, neposredno, putem pošte ili elektronskim putem.
Osim 6,3 miliona dinara, koliko novca u navedene programe daje država, očekuje se da će sa 900 miliona dinara sopstvene akcione planove zapošljavanja finansirati i lokalne samouprave. Preko programa u kojima je bilo moguće zapošljavanje, prošle godine posao je u Nišu, dobilo oko 1500 lica.
2014. godine na evidenciji Nacinalne službe u Nišu bilo je 38.000 ljudi, dok je danas taj broj skoro prepolovljen, tako da posao trenutno traži oko 19.600 lica.