Počela je stručna praksa studenata

Počela je stručna praksa studenata u organima javne uprave

Na Konkurs za stručnu praksu u organima javne uprave i lokalne samouprave koju organizuje Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave u Gradu Nišu se za 178 mesta prijavilo sa 12 fakulteta Univerziteta u Nišu 77 kandidata. Stručna praksa je počela 16.februara i traje 80 dana, odnosno, studenti su na praksi 4 nedelje, svakog dana po 4 sata i ova praksa nije plaćena. Prema rečima profesora dr Vlastimira Nikolića, prorektora za nastavu Univerziteta u Nišu slična situacija je bila i prošle godine kada se za 84 mesta prijavilo 40 kandidata.

                         „Univerzitet u Nišu raspiso je konkurs za stručnu praksu studenata u organima javne upreve, studenti su se prijavljivali na svojim  fakultetima i nakon toga je utvrđena lista kandidata koji će pohađat ovu praksu, a za  178 mesta prijavilo se 77 kandidata. Fakulteti  Univerziteta u Nišu su pored studenata predložili i njihove mentore  koji će sa njima raditi dok će odgovarajuće ustanove lokalne samouprave predložiti supervizore. Sada je sve kompletirano i praksa studenata može da počne“, kazao je profesor dr Vlastimir Nikolić.

Prema njegovim rečima prijavili su se studenti sa svih fakulteta Univerziteta u Nišu osim sa Medicinskog koji je izuzet iz sasvim opravdanih razloga kao i sa Tehnološkog fakulteta u Leskovcu koji je u sastavu Univerziteta u Nišu.

Prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu u razgovoru za „Narodne novine“ kaže da se mali broj studenata odlučuje za ovu vrstu prakse iz nekoliko razloga, ali da smatra da je jedan od presudnih i taj što oni već obavljaju praksu u okviru stručne prakse studijskih programa na kojima se nalaze. To se posebno odnosi na studente tehničkih fakulteta.

                        „Da bi smo privukli što veći broj studenata koji bi se javili za stručnu praksu u organima javne uprave trudimo se da je uključimo u njihovu stručnu praksu i da ona postane deo stručne prakse na fakultetima koje pohađaju. Moje je mišljenje  da bi veći broj studenata  bio prijavljen za praksu da je ona proširena i na javna preduzaća, gradska i Republička, da se plaća i da deca koja se prijave  za ovu praksu, a pokažu se kao najbolji, dobiju i zaposlenje u organima javne uprave i lokalne samouprave. To se posebno odnosi na akademce koji pohađaju tehničke fakultete i koji odlaze na praksu u kompanije. Njima je ova praksa plaćena a ono što je još važnije većina njih dobija ponudu za posao“, objašnjava profesor dr Vlastimir Nikolić.

Gradska uprava Niša je konkursom oglasila 86 mesta  a prijavilo se 50 kandidata , ostaje 36 nepopunjenih mesta.Gradska uprava Kruševac je tražila 45 kandidata, a popunjeno je samo 9.U gradskoj upravi Leskovac popunjena su tri mesta , a 11 nepopunjenih.Gradska uprava Grada Zajačara raspisala  je  7 mesta, dva su popunjena, 5 nepopunjena. U Pirotu su popunjena tri, a nepopunjena 9 mesta, a u Vranju su dva popunjena i isto toliko nepopunjena mesta. Uprava carine je tražila šest kandidata i sva mesta su popunjena.

Exit mobile version