Razvojno savetovalište Doma zdravlja u Nišu radi na senzibilizaciji dece sa invaliditetom

Cilj Savetovališta i Udruženja DAN je da olakšaju život i deci i roditeljima

Razvojno savetovalište Doma zdravlja u Nišu održalo je nedavno tribinu zajedno sa udruženjem za pomoć osobama sa invaliditetom DAN i organizacijom „Nauči me“.

Tribina je posveećene roditeljima dece sa invaliditetom, ali i stručnjacima, koji su imali priliku da ih bolje upoznaju i razumeju njihove probleme.

Angažovali su i master trenere koji rade po programu UNICEF-a, a rezultati su u startu vidljivi.

Ona dodaje da kada se otkrije određeno odstupanje ili kašnjenje u razvoju, sem što se kreće sa određenim procedurama, potrebno je  i da se paralelno sa dijagnostičkim procesima porodica i dete uključuju u sistem rane intervencije, za koju je zadužen tim stručnjaka.

Kućne posete porodicama su deo novog načina rada koji primenjuje Razvojno savetovalište.

Ova metodologija rada se u svetu primenjuje duže vreme, a Dom zdravlja u Nišu je preuzeo od portugalskih kolega, jer u Portugalu sa decom i roditeljima na ovaj način stručnjaci rade od devedesetih godina.

Cilj Razvojnog savetovalista je da dopre do svake porodice, odnosno do svakog deteta sa nekom poteškoćom. Drugim recima, svaka porodica koja dođe u kontakt sa Razvojnim savetovalistem dobija neku od komponenti podrške, u zavisnosti od procene. A Razvojno savetovalište Doma zdravlja u Nisu je sve svoje ljude antgažovalo da rade na tome, kako bi rezultati bili što bolji. Proces senzibilizacije je dugotrajan proces, reče Jelena Petković. Oni koji imaju volje i želje, koračaju tim putem, na kojem je potrebna pre svega istrajnost. U prvom redu roditelja sa problemom, koji najviše mogu da pomognu svojoj deci, ali i društvu da se uključi u priču, i od nje napravi praksu koja bi se u nastavku primenjivala. Bitno je početi, a Udruženje DAN, zajedno sa Razvojnim savetovalištem Doma zdravlja, je počelo.

Exit mobile version