U kolekciji „Via Antike“ 150 uniformi i jedinstvena sablja oficira Kraljevine Jugoslavije

Udruženje „Via Antica“ je jedno od retkih udruženja koje može da se pohvali kolekcijom od 150 uniformi, što vojnih, policijskih ili železničarskih i to od Prvog svetskog rata do danas, a pravi dragulj je sablja srpskog oficira u Kraljevini Jugoslaviji koja je jedna od prvih 15 stiglih iz Nemačke

Udruženje „Via Antica“  je jedno od retkih udruženja koje može da se pohvali kolekcijom od 150 uniformi, što vojnih, policijskih ili železničarskih i to od Prvog svetskog rata do danas. U svojoj kolekciji imaju i sablju srpskog oficira u Kraljevini Jugoslaviji koja je jedna od 15 prvih sablji koje su u to vreme stigle iz Nemačke gde su proizvedene.

U udruženju kažu da je njhov cilj očuvanje tradicije i kulture našeg naroda, a svaki od predmeta koji imaju u kolekciji svedok je jednog vremena i svaki od njih priča priču o životu u tom vremenu. Uniforme, svakao ne sve, predstavili su i na Mešunarodnom sajmu turizma ali i na Sajmu kolekcionarstva koji je održan ovog vikenda u Nišu.

„Udruženje se bavi očuvanjen srpkse tradicije i kulture, a na Sajmu turizma smo izložili dve uniforme iz Prvog svetskog rata. Prva uniforma je redova, običnog vojnika, dok je druga uniforma višeg oficira koja je nošena u Prvom svetskom ratu i u Kraljevini Jugoslaviji. Na prvoj uniformi možemo videti Medalju dobrom strelcu, koja se dodeljuje istaknutim strelcima u okviru čete. Možemo da vidimo fišeklije, koje su izvorno austrougarske, zato što srpska vojska u samom formiranju nije mogla da ima kompletnu opremu pa se snabdevala oružjem i predmetima iz Austrougarske“, objašnjava Dušan Dolašević.

Ponosno pokazuje sablju koju su nosili srpski oficiri u Kraljevini Jugoslavije.

„Sablja je vrlo retka, jedna od prvih 15 koja je uvezena u Kraljevinu Jugoslaviju, proizvođač je Solingen iz Nemačke, ali se ne zna kome je pripadala a na tržištu se retko nalaze. To je slučaj i sa uniformama. Retko možemo da nađemo izvornu uniformu koja je dobro očuvana da bi mogla da bude i reprezentativna“, kaže Dušan Dolašević.

Dodaje da uniforme puno govore o vremenu u kome su nošene.

„Možemo da  vidimo kakve su potrebe bile vojnika u Prvom svetskom ratu koji je odlazio u borbe. Na uniformi  redova materijal je malo skupljen na desnom ramenu.To nije slučajno i urađeno je tako da bi vojniku bilo olašano nošenje pušle koji se za to okači remenik i da  mu puška ne pada. To je mali detalj ali dosta govori“, objašnjava Dušan.

Dolašević ističe da je jedan od zadataka Udruženja da kod mladih razvije svest o očuvanju starih predmeta, ali i da kroz upoznavanja, recimo uniformi, oni uče istoriju svog naroda.

„Istorija naše zemlje je jako bogata i ovo je jedan od načina da je približimo mladima“, kaže Dušan.

Uniforme su bile izložene i na Sajmu kolekcionarstva i numizmatike u Domu vojske i upravo su tu mladi mogli da se sretnu sa istorijom Srbije kroz upoznavanja uniformi.

„Sa nekim školama u Nišu smo postigli dogovor da dovedu učenike na Sajam kolekcionarstva, da vide uniforme i ostali stari predmeti, a uz pomoć naših članova moći će da čuju i priče i tim predmetima. Verujemo da će to da probudi u njima želju da nauče nešto novo iz istorije svoje zemlje, ali i o tome koliko je značajno očuvati tradiciju jednog naroda kroz očuvanje nekih predmeta koji su se u nekom periodu koristili“, kaže Dolašević.

Udruženje „Via Antica“ sarađuje sa Istorijskim arhivom i sa ovom ustanovom planiraju izložbe kako bi što više ljudi moglo da se upozna sa njihovom kolekcijom.

Exit mobile version