Nema više liste čekanja na Klinici za kardiohirurgiju

Liste čekanja od danas na Klinici za kardiohirurgiju ne postoje i nijedan pacijent koji prođe anesteziološku ambulantu neće čekati operaciju duže od 5 do 15 dana, kazao je profesor dr Dragan Milić, direktor ove klinike

Posle gotovo 100 dana rada i 12 uzastopnih radnih vikenda cilj koji je postavila naša Klinika za kardiohirurgiju UKC Niš da se eliminišu sve liste čekanja za kardiovaskularne operacije je ostvaren, saznajemo od profesora dr Dragana Milića, direktora ove klinike.  Liste čekanja od danas na našoj klinici ne postoje i nijedan pacijent koji prođe anesteziološku ambulantu neće čekati operaciju duže od 5 do 15 dana. Od danas se klinika vraća na redovan režim rada, kazao je Milić.

„Lista čekanja sa 149 bolesnika na početku ove godine prešla je u listu zakazivanja na kojoj se sada nalazi 42 bolesnika. Operacije koje su se prošle godine čekale 3-4 a nekada i 6 meseci više se neće čekati.  U ovih 100 dana urađeno je ukupno 248 operacija a prošle godine za isto vreme 117. Samo je u martu ove godine urađeno neverovatnih 98 operacija. Broj hospitalizovanih bolesnika u prva 3 meseca prošle godine bio je 145 a ove čak 353. Broj ambulantnih pregleda za period januar-mart ove godine iznosio je 3014 a prošle godine 1467“, kaže profesor dr Dragan Milić sumirajući rezultate rada zaposlenih na klinici na čijem se čelu on nalazi.

„Dakle, u odnosu na prošlu godinu došlo je do dupliranja broja operacija, broja pregleda i broja hospitalizacija. Jedino je stopa smrtnosti ostala ista – ispod 2 posto, preciznije 1.98 posto, uključujući i hitne slučajeve. Niko od pacijenata koji je operisan tokom vikenda nije preminuo mada je  bilo je sumnje da se vikendom gubi koncentracija u radu pa samim tim da pada i kvalitet rada. Ova pretpostavka se nije pokazala tačnom“, dodaje Milić.

Sve ove rezultate u ovih 100 dana postigla je ista ekipa ljudi sa istim ili čak nešto manjim brojem izvršioca u odnosu na prošlu godinu i to govori sve o povećanom obimu posla koji su zaposleni na ovoj klinici imali.  Na žalost broj higijeničara i bolničara smanjen je u odnosu na prošlu godinu što potencijalno može ozbiljno ugroziti rezultate rada i činjenicu da naša klinika gotovo da i nema postoperativne infekcije.Smanjen je i broj anestetičara.

„Ponosan sam  na celokupno osoblje klinike koje je istrajno i požrtvovano izdržalo ovaj ekstremno jak tempo rada i ispunilo dato obećanje da će eliminisati liste čekanja. Pošto rad vikendom nije bio plaćen dokazali su da postoje važnije stvari od novca – a to je briga za pacijenta. Briga za one ljude sa kojima živimo, koje možda i srećemo u gradu a nismo ni svesni da im je pomoć potrebna“, zaključio je profesor dr Dragan Milić.

Dodaje da je zajvalan nadležnima što su im obezbedili dovoljno potrošnog materijala da postignu ovaj cilj iako zvanično odobrenje za ovaj dopunski rad nikada nisu dobili.

„Nadamo se da će klinika biti sagledana sa nabavkom opreme koja nije zanovljena 15 godina i ovde pre svega mislimo na EKK mašinu, imamo samo jednu, i monitore za invazivni monitoring. Takođe se nadamo i prijemu novog osoblja kako bi u normalnom kapacitetu proširili broj i vrstu usluga. Građani Niša i Juga Srbije ali i osoblje naše klinike to zaslužuju.Formiranje Instituta koji gradjani Niša čekaju duže od 50 godina svakako bi obezbedio još bolju zdravstvenu uslugu“, kaže Milić i dodaje da je srećan što su njihovi  pacijenti dobili novu šansu da uživaju u životu sa svojim najbližima.

Prema njegovim rečima zaposleni na klinici su spremni,   ukoliko u budućnosti bude veći priliv pacijenata koji se ne mogu svi operisati radnim danima, da nastave ponovo da rade vikendima bez finansijske naknade kako bi i oni dobili odgovarajuću i pravovremenu operaciju.

Exit mobile version