Pravoslavna Crkva 25. marta po novom, 12. marta po julijanskom kalendaru molitveno proslavlja Svetog Grigorija Dvojeslova.

Papa rimski sveti Grigorije Dvojeslov ili Sabesednik, tako prozvan zbog divnih beseda svojih, bi rođen u samom Rimu oko 540. godine, od oca Gordijana i matere blažene Silvije, oboje visokog senatorskog roda, ugledni i bogati. No poreklo ovog svetog Grigorija bi česno, ne toliko zbog senatorskog korena, nego zbog bogougodnih i svetih ličnosti koje su se nalazile u tom rodu. Jer blaženi Feliks III, papa rimski, beše mu ded; a sveta Tarsila, koja je na samrti svojoj videla Gospoda Isusa gde joj dolazi, takođe i blažena Emilijana koja se s Tarsilijom udostoji večnog života nebeskog, behu mu tetke; a i majka njegova Silvija ubrojena je u Rimskoj crkvi među svete: Takav sveti rod još više ukrasi svojom svetošću blaženi Grigorije, koji još od mladosti naviknu na vrlinu i bogougađanje.

Grigorije je još iz detinjstva revnovao za knjigu, i postade izvrstan filosof i pametan čovek, pun znanja i razbora, zbog čega bi izabran za pretora. Ali ne k svetovnom nego k duhovnom stremljahu mu i duša i srce, jer je želeo da bude monah. No pošto mu roditelji behu živi, on odlagaše monašenje za zgodnija vremena. Ali i u svetu živeći, on beše monah raspoloženjem i čistim u devstvenosti življenjem. A kad mu se zatim prestavi otac, on stade ogromno imanje upotrebljavati na davanje milostinje i zidanje svetih obitelji. Tako u Siciliji podiže šest manastira, i snabde ih svim potrebama. A u samom Rimu svoj dom pretvori u manastir u čast svetog apostola Andreja, koji se nalazio blizu crkve svetih mučenika Jovana i Pavla, kraj brežuljka zvanog Skvara. I u tom manastiru on pri postriženju svom sa kosom ostavi zlatotkanu svetovnu odeću i obuče se u kostretnu rizu monašku. I rukovođahu ga u monaškom životu iskusni starci, Ilarion i Maksimijan. Zatim, posle dosta vremena on postade i iguman te obitelji.

A blažena mati njegova Silvija obitavaše tada blizu vrata svetog apostola Pavla, u udovištvu svom služeći Gospodu postom i molitvom, dan i noć živeći na pragu doma Gospodnjeg. Hrana njena beše sirovo gradinsko zelje, koje i sinu svom blaženom Grigoriju svaki dan šiljaše. A prema ništima i ubogima beše veoma milostiva, i razdade im najzad svu svoju imovinu. Takođe i sin njen blaženi Grigorije beše toliko milostiv, da i poslednje što je imao nije štedeo, nego je odmah davao prosjaku. Jednom, kada je sedeo u keliji svojoj i po običaju svom pisao knjige, dođe mu jedan siromašak, – beše to Anđeo Gospodnji u obličju siromaha – i reče mu: Smiluj se na mene, slugo Boga višnjega! Ja sam moreplovac, ali pretrpeh brodolom na moru, i izgubih ne samo svoje što imađah nego i tuđe.

Posle nekoliko godina (oko 579. g.) episkop Rimski Pelagije II (578-590. g.) uze Grigorija iz manastira, rukopoloži ga za đakona i posla ga kao svoga apokrisara u Carigrad. Tamo on provede oko šest godina živeći u jednom tamošnjem manastiru. Tu on nauči i grčki jezik, i crkvene običaje. A potom se vrati u Rim.

Pošto papa rimski Pelagije umre, svi jednoglasno izabraše za papu svetog Grigorija, igumana manastira svetog Andreja. Ali on, izbegavajući tako visoko zvanje i poštovanje ljudsko, pobeže iz grada, i skrivaše se po pustim mestima. I svi se žitelji Rima dadoše na traženje željenog pastira Grigorija, i pošto ga ne nađoše, nastade velika žalost zbog toga. Tada stadoše prinositi Bogu usrdne molitve, da im otkrije gde se nalazi sluga njegov. I pojavi se ognjeni stub od zemlje do neba, koji svi videše, na onom mestu gde se sveti Grigorije skrivao u jednoj pustoj gori. I svima bi jasno da se taj nebeski stub odnosi na Grigorija, i odmah pohitaše tamo, i nađoše traženoga. O! sa kako neiskazanom radošću oni povedoše njega otuda, ma da on nije hteo. I bi sveti Grigorije postavljen za papu rimskog za carovanja Mavrikijeva. I beše neiskazano njegovo milosrđe prema ništima i ubogima, siročadi i udovicama, i strancima. On podiže mnoge gostoprimnice i sirotišta ne samo u Rimu nego i po drugim mestima. U Jerusalim naročito posla avu Prova sa potrebnom količinom zlata, da tamo podigne gostoprimnicu. Na Sinajsku Goru je svake godine u toku svoga života slao velike priloge za izdržavanje monaha. Imao je spiskove svih siromaha i bolesnika u Rimu, i svaki dan ih je hranio. Mnogo puta je za trpezu svoju posađivao strance i siromahe, i sam im služio. Jednom naredi svome sakelariju da pozove na trpezu dvanaest stranaca, da obeduju s njim. I kad sedoše, sveti papa vide da ih je za trpezom trinaest. On dozva sakelarija i tiho mu reče: Ne rekoh li ti da pozoveš dvanaest. Zašto si mimo moju volju pozvao trinaest? Uplašen, sakelarije mu odgovori: Veruj mi, prečasni vladiko, nema više od dvanaest. – Jer trinaestog ne viđaše ni on ni iko drugi, samo papa. I za vreme obeda papa često pogledaše na trinaestoga koji je sedeo na dnu sofre, i vide kako se lice njegovo menja: čas je izgledao star i sed, čas opet mlad junoša. A kad ustadoše sa trpeze, sveti papa Grigorije otpusti sve, samo zadrža onog trinaestog. I uzevši ga za ruku, uvede ga u svoju sobu i reče mu: Zaklinjem te velikom silom Boga Svedržitelja, kaži mi ko si i kako se zoveš. A on mu odgovori: Zašto me pitaš za ime? Ono je čudno. Ali znaj, ja sam onaj siromašni moreplovac, koji dođe k tebi u manastir svetog Andreja, kada si ti u svojoj keliji sedeo i pisao. I ti mi dade dvanaest zlatnika i srebrni tanjir, na kome ti blažena mati tvoja Silvija beše poslala raskvašeno sočivo. I neka ti je ovo znano: od onog dana u koji mi ti to s ljubavlju i široka srca dade, Gospod te označi da postaneš episkop svete Crkve Njegove, za koju On proli krv Svoju, i naslednik svetih vrhovnih apostola Pegra i Pavla, čije i vrline podražavaš.

Blaženi Grigorije ga upita: Kako ti znaš, da me Gospod onda označi da postanem papa? On odgovori: Znam zato što sam Anđeo Gospoda Svedržitelja, jer me tada beše poslao Gospod k tebi da ispitam tvoje raspoloženje, da li ti iz čovekoljublja ili iz slavoljublja tvoriš milostinju. – Čuvši to, blaženi se prepade, jer dotle još ne beše video jasno anđela, i što mu se obraćao kao običnom čoveku. A Anđeo reče svetitelju: Ne boj se, jer me evo posla Gospod da celog života tvog budem s tobom i da molitve tvoje prinosim Bogu, da bi dobio sve što sa nadom išteš u Njega.

Tada sveti papa Grigorije pade licem na zemlju, i pokloni se Gospodu govoreći: Kada mi zbog malog, ništavnog dara siromahu, svemoćni Gospod uzvraća tolikim dobrima, da me i episkopom svete Crkve Svoje načini i Anđela mi Svog svetog dade da me čuva, kolikim li će tek dobrima uzvratiti onima koji žive po zapovestima Njegovim i tvore pravdu? – I Anđeo postade nevidljiv. A svetitelj uznese neiskazanu blagodarnost Gospodu svome. I stalno svim srcem činjaše dobro ljudima i tvoraše volju Božju.

Opet jednoga dana, služeći strance za trpezom, on htede, po smirenosti svojoj, da polije jednoga od njih da opere ruke. I dok se okrenu da uzme sud sa vodom, nestade onog koga je hteo da polije. I pošto ga brižno potraži, i ne nađe, čuđaše se veoma. Iduće noći javi mu se u snu Gospod, govoreći: Drugih dana gostio si udove moje koje sačinjavaju siromasi, a juče si mene sama primio.

O velikoj smirenosti svetog Grigorija svedoči i sveti Sofronije, patrijarh Jerusalimski, u svojoj knjizi Limonaru. On tamo piše: Jednom prilikom posetismo avu Jovana Persijanca. I on nam ispriča o velikom i blaženom Grigoriju, papi Rimskom, govoreći: Jednom zaželeh da se poklonim grobovima svetih vrhovnih apostola Petra i Pavla, i odoh u Rim. Nalazeći se u sredini grada, ja čuh gde se pronese glas u narodu da će papa proći tuda. I ja ostadoh čekajući da ga vidim. I kad on naiće pored mene, ja htedoh da mu se poklonim. No on, braćo, Bog mi je svedok, pre mene pade na zemlju i pokloni mi se, i ne ustade sa zemlje dok ne vide da sam ja prvo ustao. I pošto me veoma srdačno zagrli, dade mi tri zlatnika, i naredi da mi se da sve što mi je potrebno. A ja proslavih Boga koji mu dade toliku smirenost i ljubav i milosrđe prema svima.

No ne treba prećutati strašno čudo sa prečistim Tajnama Hristovim, koje se dogodi na molitve ovog velikog arhijereja Božjeg. A to bi na ovaj način: Neka ugledna žena u Rimu donese prosfore za svetu liturgiju. I sam papa presveti Grigorije služaše božanstvenu službu. I kada davaše narodu božanstveno Pričešće, pristupi i ta žena da se pričesti svetim Tajnama. No čuvši gde svjatjejši papa govori: „Životvorno telo Gospoda našeg Isusa Hrista daje se…“, ona se nasmeja. Papa povuče svoju ruku i upita je, što se smeje. Ona odgovori: Čudi me, vladiko, da hleb koji sam svojim rukama od brašna umesila i ispekla, ti nazivaš telom Hristovim. – Svetitelj, videći njeno neverje, pomoli se Bogu, i odmah se izgled hleba izmeni u izgled pravog tela čovečjeg, i žena gledaše krvavo meso ljudsko. I ne samo ta žena, nego i svi prisutni u crkvi ljudi videše to čudo. I slavljahu Hrista Boga, utvrđeni u veri, da je u Prečistim Tajnama pod vidom hleba – istinito telo Hristovo, i pod vidom vina – istinita krv Hristova. I kad se svetitelj ponovo pomoli Bogu, pretvori se izgled tela čovečjeg u izgled hleba. I pričesti se žena sa strahom i čvrstom verom, primivši hleb kao telo Hristovo, a vino kao krv Hristovu.

Ovo veliko svetilo sveta, svjatjejši Grigorije, ukrasi Crkvu Hristovu ne samo ravnoangelnim žitijem i divnim čudesima, nego i mnogim knjigama vrlo potrebnim pravoslavnoj veri. A kada je pisao, tada je Duh Sveti u obliku goluba leteo nad njim. To je mnogo puta video njegov arhiđakon Petar, čovek vrlinast, sa kojim je sveti Grigorije vodio razgovore, koji sačinjavaju četiri knjige, veoma korisne i poučne; u njima su kratka žitija svetih koji su u Italiji bogougodno poživeli.

Pošto je sveti Grigorije pasao Crkvu Božju trinaest godina, šest meseci i deset dana, prestavi se Gospodu 604. godine.

Izvor spc.rs

Exit mobile version