Učeničke kompanije pripremaju mlade za budućnost

U Nišu je održano Regionalno takmičenje učeničkih kompanija iz škola sa jugoistoka Srbije.

Preduzetnički duh pokazali su učenici iz 24 škole, a srednjoškolci su iz Niša, Pirota,  Aleksinca, Sokobanje, Svrljiga, Leskovca,  Bojnika,  Kuršumlije, Zajačara.

I ovog puta su mladi pokazali da su puni korisnih  i tržišno prihvatljivih ideja koje su prezentovali članovima žirija. Tri pobedničke kompanije sa ovog takmičenja odlaze na nacionalno takmičenje u Beogradu gde će se sresti sa vršnjacima i iz ostalih delova Srbije, a najbolji sa državnog takmičenja predstavljaće Srbiju na evropskom takmičenju i Istambulu.

„Takmičenja se održavaju u pet regiona Srbije i na svakom ćemo izabrati tri najbolje kompanije koje će se takmičiti  maja u Beogradu na nacionalnom takmičenju. Danas nam se predstavljaju  24  kompanije koje se predastavljaju proizvodima koje rade ili uslugama koje nude, bave se i aplikacijama i hranom i svime.

Nema nikakvog ograničenja da škola koja je  poljoprivredna, recimo, ne može da napravi nekakav informaciono-tehnološki razvojni projekat koji će biti neka aplikacija“, kaže Darko Radičanin, izvršni direktor organizacije Dostignuća mladih u Srbiji u čijoj je organizaciji takmičenje.

Darko Radičanin

Prema njegovim rečima osnovni cilj učeničkih kompanija je da svaki srednjoškolac pre ili kasnije prođe kroz neko preduzetničko isksustvo.

„Program Učeničke kompanije proglašen za  najkvalitetniji program u sferi preduzetničkog obrazovanja. Ono što želimo jeste da sve ono što su mladi naučili u obrazovnom sistemu  pokušaju da primene . Primenjujući ta znanja i grešeći u tome ustvari  uče te „meke“ veštine koje im sutra poslodavci traže i društvo u kome će da posluju a oni to treba da razumeju. Oni su sada u dobu u kome apsolutno obro mogu da razumeju kako se to radi ali moramo im dati priliku da to i urade“, ističe Darko Radičanin.

Na štandovima su se našli najrazličitiji proizvodi i predstavljene najrazličitije usluge.

Učenička kompanija „Playeat“ je iz Pravno-poslovne škole u Nišu i bavi se proizvodnjom ručno pravljenog jestivog plastelina koji je zdrav i služi za  razvijanje fine motorike  kod dece starije od tri godine.

„Plastelin koji mi radimo posebnu primenu ima u radu sa decom sa smetnjama u razvoju i autizmom. Uostalom, dobar je za svu malu decu za koje roditelji brinu dok se igraju plastelinom da ga ne bi progutali. Jestivi plastelin i da stave u usta nije strašno jer je napravljen od jestivih sastojaka i ukusan je.

Trudimo da se  plastelin pravimo od zdravih namirnica, to je med, heljdino mleko u prahu is ličnih namirnica koje su zdrave“, kaže Petra Cvetkov iz Pravno-poslovne škole u Nišu.

Učenici Trgovinsko-ugostiteljske škole iz Leskovca predstavili su se na takmičenju „Hodajućom kantinom sa eko česmom“, koja umesto električne  korsiti energiju iz obnovljivih izvora, sunce i vetar,  a u proizvodnji prehrambenih proizvoda oslanjaju se na resurse iz škole.

„Jedan od proizvoda u Eko –kantini je i sladoled koji pravimo od bundeve ili kabak što na turskom znači bundeva. Pravimo ga od soka od bundeve, meda i limuna. Proizvod je namenjen svim ljudima, a dobar je i u lečenju nekih bolesti. Recimo smanjuje šećer u krvi a mogu da ga koriste svi“, objašnjava Isidora Stanković.

Organizacijom prevoza učenika od kuće do škole  uz mogućnost plaćanja karte reciklažnim meterijalom bavili su se učenici Ekonomske škole u Nišu u okviru Učeničke kompanije „BuStudy“.

„Na taj način kompanija obavlja svoje dve delatnosti, pružanja usluge prevoza ali i prikupljanjem reciklažnog materijala“, kaže Aleksandar Dimitrijević, učenik Ekonomske škole u Nišu.

Učenici koji su „zaposleni” u ovim kompanijama tokom školske godine stiču znanja o tržišnoj ekonomiji i preduzetništvu kroz programe „Dostignuća mladih” i svoju kompaniju vode od osnivanja do izrade kompanijskog izveštaja i zatvaranja kompanije.

Exit mobile version