Govorimo o žrtvama da bi smo ih pamtili

Niš je prvi na listi gradova po broju savezničkih bombardovanja tokom Drugog svetskog rata – osim što su se na grad iz vazduha obrušili Nemci, američki i saveznički avioni bombardovali su ga čak 16 puta

Pre 82 godine, 8.aprila, nemačke štuke napale su Niš u 5.30. Tog jutra ubijeno je više od 400 Nišlija dok je oko 500 bilo ranjeno, kaže profesor dr Vladimir Veljković ispred SUBNORa- koji je juče sa delegacijom položio venac na spomen-obeležije žrtvama na Starom groblju Gorica, koje su stradale u bombardovanju Niša.  

Vence su položili u ime grada Niša gradonačelnica Dragana Sotirovski, delegacije Vojske Srbije na čelu sa general-potpukovnikom Milosavom Simovićem i MUP-a na čelu sa vršiocem dužnosti načelnika Policijske uprave Niš pukovnikom Jovicom Stojmenovićem, kao i predstavnici više udruženja i organizacija koje neguju tradicije oslobodilačkih ratova.

„To samo govori o tome koliko je bila surova Hitlerova odmazda. U fabrikama koje su se našle na meti aviona radilo je preko 1000 radnika. Nije su sve tu završilo jer je Niš i u kasnijim danima bio najbombardovaniji grad kako u Srbiji tako i bivšoj Jugoslaviji“, kazao je profesor dr Vladimir Veljković ispred SUBNOR-a.

Oni koji su stradali u bombardovanju, sahranjeni su u zajedničkoj grobnici na Starom groblju, gde se nalazi spomen-obeležje.Grad je oslobođen 14. oktobra 1944. godine, kada je 22. divizija Narodnooslobodilačkog pokreta, napadajući nemačke trupe sa juga, ušla u Niš.

„Da bi se ove žrtve više postovale o njima je potrebno i više govoriti, jer je niš slobodarski grad i večno će ostati takav“, dodao je profesor dr Vladimir Veljković.

Niš je prvi na listi gradova po broju savezničkih bombardovanja tokom Drugog svetskog rata – osim što su se na grad iz vazduha obrušili Nemci, američki i saveznički avioni bombardovali su ga čak 16 puta.

Exit mobile version