Za veću bezbednost dece u saobraćaju

Grad Niš dodelio autosedišta mladim roditeljima, naučnicima

Mladi naučnici i roditelji male dece sa 14 fakulteta Univerziteta u Nišu juče su na poklon od Grada dobili autosedišta, a podeljeno ih je 50.

Ovim primerom Grad Niš je još jednom potvrdio da pomaže mladim roditeljima a istovremeno brine i za sigurnost najmlađih u saobraćaju.

Autosedišta je mladim mamama i tatama koji su zaposleni na fakultetima Univerziteta u Nišu uručila zamenica gradonačelnice Niša Vladislava Ivković.

Vladislava Ivković

„Veliko  je zadovoljstvo videti oviliki broj mladih roditelja jer to  znači da je grad bogatiji za nove sugrađene. U sklopu unapređenja saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja organizovali smo podelu preko 50 autosedišta mladim naučnim radnicima sa svih fakulteta Univerziteta u Nišu“, kazala je Vladislava Ivković

Ivković je dodala da Grad Niš i na ovaj način brine o mladim stručnjacima.

„Važno nam je da  u ovom gradu nastavite svoj naučni rad i da ovde stvarate svoju porodicu. Brinemo i o bezbednosti naše dece i zato smo odlučili da i ove godine u sklopu mnogobrojnih aktivnosti i na ovaj način doprinesemo da deca budu bezbednija u saobraćaju“, dodala je Ivković.

Marija Đorđević je sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu. Kaže da joj ova vrsta pomoći jako znači.

„Svaka pomoć je dobrodošla. Meni je ovo treće dete, već imamo autosedište koje smo koristili za prethodna dva deteta ali je ono već staro tako da mi znači da imamo novo sedište koje je, verujem, i kvalitetnije“, kazala je Marija Đorđević.

Autosedišta za decu

Za roditelje je održana i prezentacija na kojoj su oni upoznati sa načinom korišćenja i montiranja autosedišta za decu, ali i sa tim koliko je ono značajno kada se radi o zaštiti dece u saobraćaju.

„Dečije autosedište je obavezni deo opreme koji su roditelji  i po zakonu i moralno dužni da obezbede svom detetu. Postoji velika zabluda da deca uzrasta od 0 do 14 godina najčešće stradaju kao pešaci u saobraćaju i da su tu najugroženiji. Podaci su pokazali nešto sasvim drugo.

Deca  najčešće stradaju kao putnici u vozilu  što predstavlja direktnu odgovornost njihovih roditelja koji ih prevoze. Skoro 50 posto u prethodnom periodu poginule  i povređene dece u Republici Srbiji su deca koja su prevožena kao putnici u vozilima“, kazao je Marko Maslač,  profesor na Akademiji Šumadija u Kragujevcu, šef katedre za saobraćaj.

Marko Maslač

Prema njegovim rečima Niš ima nizak rizik stradanja dece u saobraćaju.

„To je jako dobar podatak u odnosu na podatak prosečnog stradanja dece u Republici Srbiji“, istako je Maslač.

Autosedišta se koriste dok dete ne postigne 135 santimetara visine.

Exit mobile version