Zahvaljujući ocu tridesetogodišnji pacijent dobio priliku za novi život

Na Klinici za nefrologiju UKC Niš uspešno obavljena srodnička transplantacija bubrega

Multidisciplinarni tim od preko trideset ljudi, sastavljen od nefrologa, urologa, vaskularnih hirurga, anesteziologa i pratećeg medicinskog osoblja niškog Univerzitetskog kliničkog centra, uspešno je izveo srodničku transplantaciju bubrega, prvu u ovoj godini.

Ova komplikovana intervencija, obavljena je pre više od desetak dana, pomoću koje je tridesetogodišnji muškarac iz Vranja, nakon višegodišnjih dijaliza i svih teškoća koju bubrežna oboljenja nose, zahvaljujući svom ocu, dobio šansu za novi, kvalitetniji život, objavljano je na zvaničnom sajtu Univerzitetsko-kliničkog centra Niš.

Pre transplantacije bilo je jako teško. Pored ograničenja u jelu i piću, opterećenje je bila i dijaliza svakog drugog dana. Sada je sve drugačije i verujem da za mene i moju porodicu počinje jedan neuporedivo bolji period u životu“, kaže vidno srećan pacijent Miljan Bajramović iz Vranja koji ističe neizmernu zahvalnost lekarima i svom osoblju Klinike za nefrologiju na kojoj se posle uspešno obavljene transplantacije oporavlja.

Profesor dr Zoran Perišić, direktor UKC Niš, kaže da je izuzetno ponosan na kolege koje su učestvovale u samoj intervenciji, kao i na njihovu predanost da na ovaj, ali i na druge načine, podignu svest građana o značaju donorstva organa. Ističe da je ovo samo nastavak kontinuiranog rada koji traje godinama unazad, a koji je korona malo usporila, tako da će se nadalje svesrdno truditi da probaju da nadoknade taj vremenski vakuum.

Prof. dr Zoran Perišić

„Priprema je jako važna, između ostalog i izbor donora. Moj posao kao direktora UKC Niš je da obezbedim sve potrebne uslove, a ovo je timski rad, jer jedan veliki tim vaskularnih hirurga, urologa, nefrologa i anesteziologa, ali i pratećeg medicinskog osoblja, sa kojima rade i kompletnu pripremu učestvuje u ovome, tako da bez timskog rada, ne bi bilo ni ovakvog uspeha.

Najbitnije je da je pacijent, nakon svega što je urađeno, zdravstveno dobro i očekujemo da će u narednih nekoliko dana, biti pušten sa Klinike za nefrologiju i nastaviti lečenje u kućnim uslovima. Planiramo još ovakvih intervencija tokom godine, ali program transplantacije u Srbiji, trenutno nije na nekom zavidnom nivou i zbog toga država ulaže velike napore da bi se ovaj problem rešio“, naglasio je profesor dr Perišić i ocenio da pre svega, politika donatorstva nije zakonski regulisana do kraja, ali da očekuje, da se možda već u toku ove godine, cela ta zakonska regulativa dovede u red.

Sa niške Klinike za nefrologiju kažu da su srećni, kada sve prođe u savršenom redu i kada pacijenti, nakon godina lečenja, dijalize i ograničenih mogućnosti koje utiču na kvalitet života, dobiju priliku da žive „normalno“.

U ovom aktu, bilo je uključeno preko trideset ljudi, pre svega u samoj obradi, kako donora, tako i potencijalnog recipijenta, jer zaista sve mora da bude savršeno kako bi sigurni ušli u hiruršku intervenciju, koja je sama po sebi, već jedan ogroman stres i za pacijenta, ali i za nas“, pojašnjava profesorka dr Branka Mitić, rukovodilac Klinike za nefrologiju.

„U ovom slučaju, u pitanju je par koji je nama upućen iz Zdravstvenog centra Vranje, koji smo mi kompletno obradili za živu, srodničku transplantaciju, otac je tridesetogodišnjem sinu, koji spada u jako mlade pacijente, donirao bubreg. Pre toga se duže od tri godine dijalizirao i ovo je zaista jedan novi život i za njega i za njegovu porodicu“, dodaje profesor dr Mitić.

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji se trenutno oko 700 nefroloških bolesnika, nalazi na listi čekanja za transplantaciju bubrega.

Exit mobile version